Suuren hiljaisen Pentti Mannilan muistoa kunnioittaen

Pentti Mannila

Suru-uutinen Pentti Mannilan 7.12.2020 tapahtuneesta kuolemasta tavoitti meidät vasta nyt jouluna.
Yhdistyksemme vanhin ja pitkäaikaisin vuodesta 1952 jäsenenä ollut Pentti nukkui pois Myllykiventien ryhmäkoti Ellenissä. Hoiva oli hyvää Pentille työpaikastaan tutussa ympäristössä.

Pentti syntyi 22.09.28 Naantalin mlk:ssa Luonnonmaalla 5-lapsiseen perheeseen. Nuoruusvuodet olivat niukkaa aikaa, siksikin että perheen isä kaatui talvisodan viimeisten päivien ankarissa taisteluissa Vuosalmella. Työnteko oli näin aloitettava varhain, 12-vuotiaana, ensin alkuun juoksupoikana Myllykone / Autolava Oy:ssä, jossa työsuhde levyseppä-hitsaajana jatkuikin niin kauan kuin ko. firmat olivat toiminnassa. Myöhäisemmät työnantajat olivat Hydrostat ja Masmet Oy, josta eläkkeelle.
Työtoverin SDP:N kunniajäsenen Salmikiven Jorkan innostamana Pentti liittyi jo 68 vuotta sitten Naantalin Työväenyhdistykseen. Hän oli yhdistyksen suuria maanhiljaisia – seurassa viihtyvä myhäilijä, joka osallistui ahkerasti yhdistyksen talkootöihin pisimmän ajan Kinon vahtimestarina.
Kunnallisissa luottamustehtävissä hänen pisin työuransa oli kaupungin arvostettuna tilintarkastajana.

”Kotioloissa Pentti oli varsin viitseliäs puuhastelija lasten kanssa, niin minun kuin sittemmin lastenlasten kanssa”,kuvaili Turun Suomalaisen Yliopistoseuran toiminnanjohtajana pitkään toiminut Rauno poika.

Vaimonsa omaishoitajana monta vuotta toiminut Pentti huolehti kunnostaan säännöllisillä pitkillä kävelylenkeillä. Entisen Presidentinkadun ystävällisen naapurin vastaantulo toi syksyiseenkin päivään hyväntuulisen häivähdyksen.

Omaisten kaipauksen lisäksi me vanhemmat yhdistystoverit muistamme Penttiä kiitollisella lämmöllä.
MR

26.12.2020

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Mikä on Naantalin Työväenyhdistys?
Mitä on sosialidemokratia?
Lue tästä
Esittely

Naantalin sosiaalidemokraatit tiedottaa

Blogi

Seuraa somessa