SDP esittää vaihtoehdon: Tutustu myös asiantuntijalausuntoon ehdotuksen vaikutuksista
Reilummin kohti kasvua – tutustu SDP:n vaihtoehtobudjettiin vuodelle 2026
SDP:n vaihtoehto ensi vuoden budjetiksi julkistettiin tänään. Vaihtoehtobudjetissa osoitamme, että Orpon hallituksen talouspolitiikkaa oikeudenmukaisempi linja on mahdollinen, ja taloutta on mahdollista hoitaa tavalla, joka herättää luottamusta, ei heikennä sitä.
Orpon hallitus on valinnut keventää suurituloisimpien verotusta ja sysätä talouden tasapainottamisen taakkaa pieni- ja keskituloisten harteille. SDP:n vaihtoehdossa myös suurituloiset osallistuvat yhteisiin talkoisiin muutenkin kuin juhlapuheissa, ja veronkevennykset suunnataan pieni- ja keskituloisille työntekijöille ja pienyrittäjille.
Orpon hallitus toivoo työllisyyttä ja talouskasvua, mutta on keskittynyt kurittamaan työttömiä samalla kun kasvutoimet antavat odottaa itseään. Petteri Orpo lupasi eduskuntavaalien alla, että velkaralli lopetetaan ja suomalaisiin yrityksiin syntyy 100 000 työpaikkaa. Tällä hetkellä Orpon hallituksen saldona on Euroopan nopein velkaantumistahti ja Euroopan toiseksi korkein työttömyys. Pääministeri Orpon vahtivuorolla Suomi on joutumassa EU:n tarkkailuluokan etupulpettiin.
SDP:n työllisyys- ja kasvutoimet ovat aidosti vaikuttavia. Me teemme osa-aikaisenkin työn tekemistä kannattavampaa, laitamme rakennusalan taas liikkeelle, tuemme pieniä yrityksiä, huolehdimme kasvuyritysten rahoituksesta, panostamme vihreään siirtymään ja varmistamme, että välttämättömät panostukset puolustukseen luovat työpaikkoja Suomeen.
SDP:n vaihtoehdossa velkaa otetaan vähemmän kuin Orpon hallituksen vaihtoehdossa. Me emme tekisi kalliita ja tehottomia veronalennuksia hyvätuloisille, vaan tasapainottaisimme taloutta oikeudenmukaisemmin. Samalla pitäisimme kiinni hallituksen laiminlyömistä ilmasto- ja luontotavoitteista.
Kaiken voi tehdä reilummin. Kun ihmiset eivät luota tulevaisuuteen, aletaan säästää sukanvarteen pahan päivän varalle. Suomalaisten on voitava luottaa taas tulevaisuuteen ja omaan pärjäämiseensä. Vasta silloin myös Suomen suunta voi kääntyä kasvun tielle.
| Tutustu vaihtoehtobudjettiin |














