Mikko Rönnholm

Sodasta selviäminen ei ole Ukrainalle tappio, mutta huono rauha on Euroopalle häpeän lisäksi turvallisuusuhka

Ukrainalla ei vaihtoehtoa Rachman 20251124

Gideon Rachman on hyvin informoitu. Hänen arviot ja näkemykset ovat ymmärrettäviä – viisaitakin. Näin hän kirjoittaa:

  • Nyt on kolme päävaihtoehtoa. Ensimmäinen on, että Ukraina hylkää suunnitelman selvästi ja Trump toteuttaa implisiittisen uhkauksensa katkaista avun maalle.

  • Toinen on se, että amerikkalaisten ja venäläisten neuvottelijoiden Witkoffin ja Kirill Dmitrievin keskenään sovittu ehdotus muodostaa neuvottelujen pohjan. Ukrainalaiset saavat eurooppalaisten ja Washingtonin ystäviensä avustuksella mahdollisuuden muuttaa sitä olennaisesti.

  • Kolmas skenaario on, että Witkoffin ja Dmitrievin ehdotuksen monet epäjohdonmukaisuudet ja avoimet päät johtavat sopimuksen täydelliseen purkautumiseen. Tämän seurauksena sota jatkuu.

Mutta Ukrainan ei pitäisi osallistua suunnitelmaan vain upottaakseen sen. Kiovan levottomuuden ja Euroopan raivon keskellä on helppo unohtaa, että Ukrainan itsensä on saatava sota loppumaan. Huono rauhansopimus voisi vaarantaa maan olemassaolon aidosti itsenäisenä valtiona. Mutta sodan jatkuminen on myös erittäin vahingollista Ukrainalle. Lähes neljän vuoden aikana maassa on kuollut satojatuhansia ihmisiä. Miljoonat pakolaiset ovat paenneet Ukrainasta, ja sen väkiluku on laskenut noin 10 miljoonalla eli noin neljänneksellä Venäjän täysimittaisen hyökkäyksen jälkeen. Talous on elvytyslaitteissa ja syntyvyys on romahtamassa. Amerikkalainen suunnitelma tuo mukanaan valtavia riskejä Ukrainalle.
Mutta – jos sitä pidetään lähtökohtana eikä valmiina tuotteena – se voisi silti olla tie sodan lopettamiseen Ukrainan hyväksymillä ehdoilla.
gideon.rachman@ft.com

Sodan loppumisella on tavoite sinänsä. Sodasta selviäminen ei olisi tappio Ukrainalle. Mutta rauhassa häviäminen ei olisi Ukrainalle vaan Euroopalle häpeän lisäksi turvallisuusuhka; Euroopan puolustuksen kannalta taittaa olla niin, että Ukrainan armeija on tällä hetkellä Euroopan kovin nyrkki. Sitä on tarvittu ja tarvitaan  Euroopan puolustamiseen.
Ukrainan rauhan yhteydessä on puhuttu Suomen tiestä jatkosodasta rauhaan ja sen jälkeiseen menestykseen. Kirjoitin TP Alex Stubbin ykkösaamuhaastattelun jälkeen:

Suomi puolustautui ylivoimaista entistä tosin järjestelmän vaihtanutta emämaataan vastaan ensin Talvisodassa  yksin sittemmin Hitlerin Saksan liittolaisena rinnalla vaikka erillissodaksi nimittämässään jatkosodassa. Liittolaisuus natsien kannalta oli tietenkin Suomelle rasite ja siitä huolimatta saavutettiin alueluovutuksista huolimatta demokraattinen järjestelmä, jota tosin jouduttiin puolustamaan kommunistien Neuvostoliiton tukemia kumousyrityksiä vastaan. Mutta siinä onnistuttiin on tietenkin pieni ihme, joka perustui demokraattiseen perinteeseen ja korruptoitumattomaan hallintoon .MR

Eli nyt on kaikin keinoin yritettävä löytää malli, jossa Ukrainan kansan omanarvontunto säilyy, demokratia vahvistuu ja sisäinen korruptio häviää.

Nimittäin jatkossa Ukrainassa kuten Suomessakin sodan jälkeen tarvitaan vahvaa asennetta vastustaa Venäjän kaiken tyyppisiä vaikuttamis yrityksiä vastaan. Tarvitaan ukrainalainen aseveliakseli

Mikko Rönnholm

Säätiön puheenjohtaja

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Mikä on Naantalin Työväenyhdistys?
Mitä on sosialidemokratia?
Lue tästä
Esittely

Naantalin sosiaalidemokraatit tiedottaa

Blogi

Seuraa somessa