Naantalin sosialidemokraattien paikallisosta on edelleen Naantalin Työväenyhdistys, jolla on pitkä perinne, jota yhdistyksen säätiö ylläpitää mm:ssa järjestämällä näyttelyjä yleisölle. Yhdistys perustettiin 1894 kultturellina yhdistyksenä, joten sen viitoittamana tuodaan esiin historiaa., josta on kirjoitettu ja siihen palattu eri yhteyksissä.
Nytkin Eilo Taka-Pramin näyttely nosti esiin yhden häivähdyksen menneestä.
Eilo oli löytänyt vuoden 1919 vaalien vaalilipun. Kunnaallisvaalit oli tärkeä etappi Suomen itsenäisyyden ja demokratian vakiinnuttamisessa.
Vuoden 1918 kunnallisvaalit olivat ensimmäiset yleiseen ja yhtäläiseen äänioikeuteen perustuneet kunnallisvaalit Suomessa. Ne järjestettiin sisällissodan jälkeen vuoden 1918 lopulla uuden kunnallisvaalilain tultua voimaan marraskuussa 1917. Osissa kunnista, kuten esimerkiksi Helsingin maalaiskunnassa, äänestys venyi kuitenkin vuoden 1919 puolelle. Wikipedia
Näiden venyneiden joukossa oli myös Naantali, kuten vaalilipusta ilmenee.
Vaalilipusta v0i päätellä, että Naantalissa järjestettiin sopuvaalit. Eli listalla on yhtä monta kuin oli valittaviakin. Vaalilistalla ei ollut puoluetunnuksia, mutta tilastoissa lista pidettiin porvarillisen yhteislistana.
Listan järjestys oli tärkeä, sillä jos vaaliin olis tullut muitakin listoja ja niin silloin tällaisessa listavaalissa listan saamat paikat olisi jaettu listalle asettamisjärjestyksessä.
Listalla olivat Naantalin mahtimiehet kärjessä: entisen valtuuston puheenjohtaja ja mahtimies kauppias ja kylpylän johtaja Atte Franck ykkösenä ja kakkosena tuleva mahtimies opettaja Oskari Tervo. Muutoinkin ammateista päätellen joukko koostui paremmasta väestä
Listalta löytyy kaksi eritystapausta nimittäin NTY:n jäsenet Edvard Salonen ja Frans Karlström.
Molemmat ovat toimineet yhdistyksen puheenjohtajina ja vielä kolmaskin puheenjohtaja oli listalla nimittäin Oskari Tervo, joka kuului yhdistyksen perustajiin. Hän monipuolisuutenaan oli, että hän oli myös Kokoomuksen paikallisosaston perustajia 1920-luvun alussa.
Tätä yhteistyötä voinee selittää se, että Salonen ja Karlström kuuluivat niihin nykytermein tannerilaisiin sosialidemokraatteihin, jotka eivät kapinaan lähtemistä kannattaneet.















