Mikko Rönnholm

Kansan tuomion pelko ja kavereiden paine voittivat

Mikko Lohikoski yle aamu 20260408
En sano Luojan kiitos, vaan sanon kiitos, että ainakin vielä on demokratia ja rikkaiden kavereiden paine.

Vain kansalaisten suosion menetyksen pelko ja taloudelliset riskit, joista voivat Trumpin kotimaiset tukijat ja Lähi-idän rikkaiden itsevaltiaiden ökyvaltiot kärsiä.

Vielä suuremman katastrofin välttäminen tuli sivutuotteena.

Kunniaksi Ylelle, että se antoi myös Mikko Lohikoskelle puheaikaa.
On hyväksi, etteivät kaikki ole niitä kaiken  aikaa äänessä olleita valtiojohdon pelossa eläviä ja mielettömyydestä hyssytteleviä seli- selittelijöitä.

Absurdia: Suurena voittona pidetään itse aloitetun  hirveitä turhia uhrauksia ja kustannuksia aiheuttaneen  sodan kahden viikon tulitaukoa!

Ja älyttömintä: Varsinaisena voittona pidetään ennen sotaa vapaana olleen  rumalla sanalla kuvatun  salmen aukaisemista  jatkossa  Iranin valvonnan alaisuudessa, kuten Mikko Lohikoski selkeästi kertoi.

 

Mikko Rönnholm

Säätiön puheenjohtaja

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Mikä on Naantalin Työväenyhdistys?
Mitä on sosialidemokratia?
Lue tästä
Esittely

Naantalin sosiaalidemokraatit tiedottaa

Seuraa somessa