Lauri Laineen elämää kunnioittava siunaustilaisuus Rymättylän kirkossa

Lauri Laineen siunaus Rymättylä kirkoss 2026

Rymättylä kirkko täyttyi saattoväestä. Omaisten ja läheisten runsaslukuisuus loi lämpöä.  Palokuntalaistovereiden kunniavartiosto antoi tilaisuudelle juhlavuutta.

Siunauspuhe oli vaikuttava. Selkeä sanoma, että täällä muistamme elämää sen kaikissa muodoissa. Saarnaajan ”Kaikella on määräaikansa” oli nivottu yhteen sen kanssa, että Lauri teki määräaikanansa kaiken hyvin ja vähän päälle.

Lauri Laine liittyy mielissämme Rymättylään ja Rymättylä Lauriin.  Mutta Lauri ehti aina myös meidän sosialidemokraattien rientoihin  niin Naantalissa kuin piirissä. Häntä on muistettu näilläkin sivuilla syntymäpäivinä, josta yksi linkki 75-vuotispäivältä.

Mutta vielä laajemminkin: Sinibarettien läsnäolo ja muistopuheen erinomainen laajennus rauhanturvaamisen kansainvälisyyteen oli hyvä muistutus läsnäolleille maailmastamme ja sen tilasta.

Mieleen jäävä viimeinen palvelus miehelle, joka itse palveli aina auliisti niin läheisiä kuin yhteisöjä.

mr

18.10.2026

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Mikä on Naantalin Työväenyhdistys?
Mitä on sosialidemokratia?
↓ Lue tästä ↓
Esittely

Naantalin sosiaalidemokraatit tiedottaa

Blogi

Seuraa somessa